O nas

Start

Ogłoszenia

Kontakt

Statut ośrodka

Akty prawne

Struktura organizacyjna

Przetargi

Stowarzyszenia

Otwarte drzwi

Grupy wsparcia

Niezapominajka

Tęcza

Niepełnosprawni

Szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko

Pomoc

Świadczenia społeczne

Usługi opiekuńcze

Zespół wsparcia pracy socjalnej

Dodatek Osłonowy          Dodatek mieszkaniowy

Świadczenia rodzinne

Fundusz alimentacyjny

Dokumenty do pobrania

Inne

Pamiętajmy o ogrodach...

Seniorze Trzymaj Formę!

 GRUPA WSPARCIA RODZICÓW DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH „SZCZĘŚLIWY RODZIC, TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO” Osoby niepełnosprawne oraz ich rodziny stanowią jedną z grup szczególnie narażonych na dyskryminację oraz wykluczenie społeczne. Tendencja chorych oraz ich rodzin do wycofywania się z aktywności społecznej, stanowi główną przeszkodę w ich powrocie do zdrowia oraz aktywnego życia. Bariery jakie stwarza niepełnosprawność sprawiają, że rodzice zmuszeni są toczyć samotną walkę o dobro swojego dziecka, nie zwracając przy tym uwagi na własne potrzeby.
Aby wesprzeć rodziców osób niepełnosprawnych pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie, Magdalena Witkowska i Gabriela Soboń, stworzyli grupę samopomocową zrzeszającą rodziców osób z niepełnosprawnościami.
Na spotkaniach grupy rodzice mogą porozmawiać z innymi, wymienić się doświadczeniami. Przy kawie i luźnym charakterze spotkania rodzice mają chwilę wolną dla siebie. Grupa ta pozwala zmniejszyć wątpliwości rodziców, ich niepokoje, pozwala zaakceptować ich trudną sytuację rodzinną.
Grupa powstała w 2013r w ramach realizowanego projektu systemowego „Szansa na Rozwój”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS, a w roku 2015 została włączona do struktury organizacyjnej MOPS w Darłowie.

INFORMACJA O SPOTKANIACH

Spotkania grupy samopomocowej „Szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko” odbywają się w każdy poniedziałek w świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie o godzinie 11:00. Opiekunami grupy są: Katarzyna Kliber-Sokolińska i Gabriela Soboń. Chętnych rodziców osób niepełnosprawnych, którzy mają ochotę oderwać się na chwilę od codzienności i porozmawiać „o wszystkim i o niczym” lub konkretnie „o tym i o tamtym” serdecznie zapraszamy.PIKNIK INTEGRACYJNO-REHABILITACYJNY DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH W OŚRODKU HIPOTERAPII „JAŚ” W WARSZKOWIE 03.10.2015r.


W dniu 03.10.2015r Panie z grupy samopomocowej wraz ze swoimi pociechami wzięły udział w Pikniku Integracyjno-Rehabilitacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych w Ośrodku Hipoterapii „Jaś” w Warszkowie. Piknik został zorganizowany przez fundację „Nie lękajcie się”. Nasze Panie i ich dzieci korzystały z wielu atrakcji przygotowanych przez organizatorów. Był marsz na orientację w lesie, malowanie twarzy dla najmłodszych, wiele konkursów i zabaw. Uczestnicy mogli korzystać z bezpłatnej jazdy na koniach, wziąć udział w dogoterapii. Nie zbarakło również smacznego poczęstunku. Uśmiechnięte buzie pociech i zadowolono miny mam mówią same za siebie. Zabawa była przednia. Dziękujemy za zaproszenie :-)


ZAJĘCIA I SPOTKANIA ZORGANIZOWANE PRZEZ MOPS W DARŁOWIE DLA GRUPY SAMOPOMOCOWEJ „SZCZĘŚLIWY RODZIC, TO SZCZĘŚLIWE DZIECKO” W 2016r.


W roku 2016 w ramach spotkań grupy samopomocowej odbyły się następujące spotkania:

– spotkanie z Panią Elżbietą Betlińską Prezesem Klubu „Amazonki” w Darłowie. Tematem spotkania to „Wyprzedzić raka”. Poruszono kwestię profiliaktyki chorób nowotworowych oraz dbania o własne zdrowie. Panie dowiedziały się, jak często należy się badać i kontrolować swoje piersi w warunkach domowych. Jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy należy udać się do specjalisty.
– W miesiącu październiku 2016r rodzice z grupy samopomocowej wraz ze swoimi dziećmi ponownie wzięli udział w imprezie integracyjno-rehabilitacyjnej organizowowanej przez fundację „Nie lękajcie się” w Pomiłowie. Organizator zapewnił dobrą zabawę, konkursy, poczęstunek oraz jazdę konną.
– W miesiącu listopadzie 2016r w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Darłowie zorganizowano spotkanie z socjologiem i terapeutą Elżbietą Karnicką, która przedstawiła rodzicom jak radzić sobie z agresją dziecka niepełnosprawnego wobec opiekunów oraz jak rodzice mogą radzić sobie z trudnymi emocjami.
– Organizowane były zajęcia z decoupage. Panie zorganizowały na świetlicy MOPS bożonarodzeniową wystawę prac stworzonych przez siebie.
 

 Na zakończenie roku mamy dzieci niepełnosprawnych wspólnie z opiekunami grupy pojechały do Multikina w Koszalinie na film „Sally”. Koszt wyjazdu i zakupu biletów został sfinansowany przez MOPS w Darłowie.2017 ROK


W 2017 roku poza cotygodniowymi spotkaniami grupy odbywającymi się w świetlicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Darłowie, zorganizowano dla Pań i ich niepełnosprawnych dzieci wyjazd do Gdańska do Ergo Areny na pokaz „Disney na Lodzie”. Było to spełnieniem marzeń dla niepełnosprawnych dzieci, a ich radość była radością ich rodziców. Wyjazd odbył się w dniu 24.11.2017r. Koszt wyjazdu i zakupu biletów został sfinansowany przez MOPS w Darłowie.


 

 

 WEEKEND DLA URODY

23 marca 2018r. mamy z grupy wsparcia wyjechały na 2-dniowe SPA do Ośrodka Wczasowego „Syrena” w Mielnie. Dwa dni- niewiele, a jednak tak wiele dla rodzica, który codziennie pełni całodobowy dyżur przy dziecku, poświęca każdą chwilę, zapominając o własnym życiu, potrzebach i relaksie. Dlatego z ogromną przyjemnością i euforią tamten weekend mamy spędziły na totalnym relaksie, odpoczynku i przyjemnych odnawiających zabiegach w sektorze SPA. W pakiecie SPA zafundowano paniom relaksacyjny masaż całego ciała na fotelu masującym, odprężający masaż twarzy wraz z aplikacją preparatów rewitalizujacych oraz odmładzającą maseczką oraz tzw. kapsułę SPA poprzedzoną pillingiem całego ciała cukrem kosmetycznym z oliwką. Na dalszym etapie był witaminowy deszcz w kapsule. W wolnym czasie panie aktywnie korzystały z basenu, jaccuzi, sauny oraz spacerowały po okolicy, w pełni korzystając z uroków klimatu nadmorskiego. Miłym drobiazgiem, jednakże znaczącym był wspólnie spędzony czas podczas posiłków: bez szykowania posiłków innym. Szwedzki stół witał przy śniadaniu i kolacji. Przy wspólnym stole mamy wspólnie zasiadały jak królowe dnia, bez rozproszenia przez nasze pociechy, bez pośpiechu. Był czas na rozmowę, śmiech i spokojne wypicie kawy. Koszty pobytu w całości został pokryty przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Darłowie.
 

  

G. S.